2022 Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü: Mustafa Ütkür

Doktora çalışmalarını  Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) bünyesinde tamamlayan Dr. Mustafa Ütkür, 2022 Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görüldü.

Dr. Ütkür bu ödüle “Renkli Manyetik Parçacık Görüntüleme ile Kanser Görüntüleme ve Tedavi İzleme” başlıklı Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş’ın tez danışmanlığında Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde 2021 yılında tamamlamış olduğu doktora tezi için layık görülmüştür.

Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği tarafından verilmektedir. Daha detaylı bilgi için lütfen http://www.oed.org.tr/oed/?p=1350 sayfasını ziyaret ediniz.

Dr. Ütkür’ün doktora çalışmaları, yeni bir biyomedikal görüntüleme yöntemi olan manyetik parçacık görüntüleme’nin (MPG) kanser tanı ve tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmesine dayanmaktadır. Dr. Ütkür tezinde, geliştirdiği özgün bir teknik ile MPG’nin non-invazif akışmazlık ve sıcaklık haritalama kabiliyetini deneysel olarak göstermiştir. Tez çalışmalarının çıktıları IEEE Transactions on Medical Imaging, Medical Physics, Physics in Medicine and Biology ve Applied Physics Letters gibi biyomedikal görüntüleme alanında önde gelen bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.