Address

Aysel Sabuncu Beyin Arastirmalari Merkezi
Bilkent University
Bilkent, Ankara, 06800, Turkey

Contact Information

Call: +90 312 290 3004 (UMRAM)

Email: katja@bilkent.edu.tr

Research Interests

 • Neuroscience
 • Psychology

Katja Doerschner

◾ Adjunct Professor at UMRAM


Bilkent University, Ankara Turkey

Deneysel psikoloji alanındaki doktora derecesini 2006 yılında New York Üniversitesi’nden almıştır. Minnesota Üniversitesi’ndeki doktora sonrası araştırmalarının ardından, 2008-2020 yıllarında  Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğretim üyeliği yapmıştır. Kuruluşundan beri Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi’nde (UMRAM) ve aynı zamanda Aysel Sabuncu Beyin Araştırmaları Merkezi’nde çalışmakta ve Hesaplamalı ve Biyolojik Görüntüleme Grubu’nda (Computational and Biological Vision Group) çalışmalarını sürdürmektedir. 2014’te UCSD’de Bilişsel Bilimler Bölümü’ne misafir araştırmacı olarak bir yıl süre ile katılmıştır ve halen Alexander von Humboldt Foundation’dan Sofja Kovalevskaja ödülü ile Almanya’daki Justus-Liebig Üniversitesi Giessen’e bağımsız bir araştırma grubuna liderlik etmekte ve Giessen’deki Zihin Beyin ve Davranış Merkezi’nde öğretim üyesidir.
Dr.Doerschner’ın araştırmaları görsel algı üzerine odaklanmaktadır ve beynin doğal olarak belirsiz bir retinal girdiden zengin bir algısal deneyim yaratabildiği mekanizmaları anlamak üzerine çalışmaları devam etmektedir. Özellikle, görsel sistemin nesne niteliklerini tahmin etmek için ne tür bilgiler kullandığını ve bu bilginin beyinden nasıl çıkarıldığını araştırır. Araştırmalarında psikofizik deneyler, hesaplama modellemesi, desen analizi, nörogörüntüleme ve hasta çalışmaları gibi yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanır.
Çalışmaları, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Bilimler Akademisi (TÜBA), FP7, H2020 ve Alexander von Humboldt Vakfı tarafından finanse edilmiştir. TUBA GEBIP, TÜBİTAK TESVİK ve Sofja Kovalevskaja Ödülü dahil olmak üzere araştırmaları için çeşitli ödüller almıştır.

Dörschner Brain and Perception Lab: 

Education

 1. 2002-2006

  Ph.D.

  Experimental Psychology, New York University, New York, USA
 2. 2005

  M. A.

  Psychology, New York University, New York, USA
 3. 2000-2002

  B. A.

  Psychology, University of Rhode Island, Rhode Island, USA